חופה וקידושין

יופיו ומשמעותו של טקס החתונה היהודי

 

 טקס החתונה היהודי הוא אירוע משמח ומשמעותי, עשיר במסורת ובמנהגים. הוא מסמל איחוד של שתי נשמות ויצירת משפחה חדשה, תוך חיבור בני הזוג למורשתם היהודית. הרב עודד דוד מציע הבנות חשובות על המרכיבים השונים של הטקס ומשמעותם. מאמר זה יספק מבט מעמיק על טקס החתונה היהודי.

 

1. חופה 

החופה מהווה נדבך מרכזי בטקס החופה היהודי, המסמלת את ביתם החדש של בני הזוג. זוהי חופה המוחזקת על ידי ארבעה מוטות, לעתים קרובות מעוטרים בפרחים ובבד. החופה מייצגת את מחויבותם של בני הזוג ליצור סביבה אוהבת ותומכת למשפחתם. הצדדים הפתוחים של החופה מסמלים את נכונותם של בני הזוג לקבל את האורחים ואת הקהילה בחייהם.

 

2. כתובה 

היבט חשוב נוסף של טקס הנישואין הוא החתימה על הכתובה, חוזה נישואין המתאר את האחריות של בני הזוג זה כלפי זה. הכתובה נחתמת על ידי שני עדים והחתן, ולאחר מכן נקראת בקול במהלך הטקס. הרב עודד דוד מדגיש את חשיבותו של מסמך זה, המשמש עדות למחויבותם ולאהבתם של בני הזוג זה לזה.

 

3. טקס ההינומה:

 

לפני תחילת החופה , החתן  מכסה את פני כלתו בהינומה. מנהג זה מסמל את מסירותו של החתן ליופייה הפנימי של כלתו ולתכונותיה הרוחניות, ולא להופעתה הפיזית.

הוא נקרא לגלות בה בכל יום פנים חדשות ולכן הוא מכסה את פניה הישנות כדי למצוא באישיותה  בכל יום פנים חדשות משמחות ומרעננות.

 

 

 

4. הקפות

 

כאשר החתן והכלה מתקרבים לחופה, נהוג שהכלה מקיפה את החתן שבע פעמים. מעשה זה, על פי הרב עודד דוד, מייצג את גורלם השזור של בני הזוג ואת האנרגיה הרוחנית המגוננת שהכלה מביאה לנישואין. למספר שבע משמעות מיוחדת ביהדות, המסמלת השלמה ושלמות. (רק האשכנזים נוהגים להקיף את שבע ההקפות)

 

 

 

5. שבע ברכות 

 

אחד החלקים המרגשים ביותר בטקס החתונה הוא אמירת שבע הברכות.

ברכות אלו, משבחות את הקב"ה על שברא אהבה, שמחה ואחדות. הם גם מביעות הכרת תודה על האיחוד של בני הזוג ויצירת משפחה חדשה. שבע הברכות משמשות תזכורת לקדושת הנישואין ולחשיבות האהבה והמחויבות.

בפגישה שתקיימו עם הרב עודד לקראת החופה הוא יעמיק איתכם בתובנות שניתן ללקוט מהטקסטים המקודשים של שבע הברכות.

 

 

 

6. שבירת הכוס

 

בסיום הטקס שובר החתן כוס ברגלו, מסורת ידועה. הרב עודד מסביר כי מעשה זה משרת מספר מטרות: הוא מסמל את שבריריות היחסים האנושיים, את מחויבותם של בני הזוג לבנות מחדש את העולם השבור ואת זיכרון חורבן בית המקדש בירושלים. שבירת הכוס מלווה בצעקות שמחה של "מזל טוב!" מהאורחים, החוגגים את חייהם החדשים של בני הזוג יחד.

 

 

לסיום

 

טקס החתונה היהודי הוא אירוע יפה ומשמעותי, כל מרכיב בטקס, מדגיש את האהבה, המחויבות והקשר העמוק של בני הזוג . על ידי הבנת המשמעות מאחורי טקסים אלה, זוגות יכולים להעריך באופן מלא את היופי והקדושה של יום חתונתם ולהתחיל חיים של אהבה, אחדות וצמיחה רוחנית יחד.


 

logo בניית אתרים