שבט

מהותו של חודש שבט על פי הקבלה

ספר יצירה המיוחס לאברהם אבינו מחבר אלמנטים שונים הפועלים בכל חודש במקביל. זוהי רשימת האלמנטים של החודש:

חודש שבט- האות צ'- מזל דלי- קורקבן –לעיטה:

מזל דלי:

מזל דלי הינו מזל רוחני, המבטא נטייה  רוחנית. בחודש שבט כבר ירדו רוב גשמי השנה ,והדולה מהבור דולה מחלקו העליון ללא מאמץ. מצב זה הינו סימן שפע.

המים הם כנגד מדרגת החכמה שנקראת מים .האביב הגלוי אכן מתרחש בחודש ניסן. אך זוהי כבר לידתו והתגלותו בפועל. חודש וחצי לפני ראש חודש ניסן יש כבר התעוררות סמויה של האביב. כבר לא קר כל כל ולמרות שבשבט במישור הגלוי אנו עדין בחורף יש כבר תחושה מקדימה לאביב .אדם שהיה במצב משבר מגיע לשיאו בנקודת חנוכה, סובל פחות בטבת ,ורואה ניצני הצלחה בשבט. כמובן שאין אנו מדברים על החדשים כפשוטם שהרי משבר יכול להתרחש בכל חודש. הכוונה לחודשים כמייצגי מצבים פנימיים של חשכות והארה.. שלוש שעות אחרי חצות אנו כבר במחצית הלילה .השעה שלוש(בערך) מקבילה לשעה זו. למרות שהאדם רואה בשעה זו רק חושך ,ישנם בעלי חיים שזוהי שעת יקיצתם .הם מתעוררים כי תוספת האור הסמויה שאינה נראית לעין האנושית נראית להם כאור הבוקר.


לעיטה:

חודש שבט קשור ללעיטה  כלומר לאכילת יתר וקישור חזק לחומר.
הפסוק מעיד על כך באומרו "אשר שמנה לחמו".


אופיו של שבט אשר:

על שבט אשר נאמר "אשר שמנה לחמו". נחלת שבט אשר הייתה משופעת בשמן איכותי ולכן לחמו טבולה בשמן זית משובח. דימוי זה מבטא יחס טוב לטבעיות .חוש החודש הלעיטה כלומר ההפרזה באכילה קשור לתכונתו של שבט אשר. כאשר יש שמן ושומן יש סכנה של "וישמן ישורון ויבעט" .שפע טבעי וחומרי הוא חיובי אך הוא עלול ליצור "הרגשת עצמו" כלומר לבנות אגו. תיקון הלעיטה הינו בחיזוק תשומת הלב ל"מידת הדברים". האושר של שבט אשר תלוי בשמירה על טבעיות בריאה: "צדיק אוכל לשובע נפשו" וכדאי להישמר מהפרזה התמכרותית  הנובעת משפע מים ותענוגים מיותרים.


מזל דלי:

הפסוק אומר "יזל מים מדליו"(ישעיהו מה').

מזל דלי הוא מזל של נתינה. על אליעזר עבד אברהם נאמר שהוא "דולה ומשקה" מתורת רבו.
הסכנה בהתעוררות ראשונית היא חוסר הבירור, בטבע צד טוב וצד גס ובהמי, בעל המזל צריך להישמר מהיתקעות במישור הטבעי ללא בירור רוחני מעמיק.
שאיפתו של מזל דלי היא להתעלות מעל הבינוניות הטבעית, כי דלי אותיות ילד.
זוהי רוחניות שיש בה מימד ילדותי משהו. ישנה חשיבות לטבעיות אך היא במדרגה של "קודש שבטבע". מעליה עומדת דרגת הקודש העליון.
כדי להיכנס למדרגה זו יש להכניס שאיפות עוצמתיות יותר ולהיטהר מהנטיות היצריות הבאות יחד עם הטבעיות..

בעלי מזל דלי הם בעלי כשרון רוחני מולד אך עליהם לבנות גבולות פנימיים ולפתח את כשרונם על ידי התמדה ופיתוח יכולת להצטמצם לדייק ולבנות את עצמם.
הם קשורים בעיקר למוח ימין האינטואטיבי אך עבודתם משתלמת על ידי פיתוח מוח בינה הרציונלי,
הם תופסים דברים מהר והם חסרי סבלנות כלפי תהליכים וממסדים .
חלק מהצורך שלהם הוא לעבוד על חוש המידה.

logo בניית אתרים