אייר וסיון

ביאור לחודשים אייר וסיון

חודש אייר-האות ו'-כליה ימנית-שור:

חודש אייר הוא כנגד ספירת הגבורה שהוא ספירת ההתנגדות "איזהו גיבור הכובש את יצרו". מזל שור הוא מזל של כוח ויכולת לשנות תוך כדי התנגדות לטבע וליצר השלילי. ההרהור הינו ההרהור השלילי שהגבורה גוברת עליו בבחינת "הרהורי עבירה" .האות ו"ו קשורה למידת המשפט שהיא ז"א ותפקידה להפריד בין טוב לרע על ידי התנגדות לרע. על פי הרפואה הסינית הכליות מכילות את התמצית(יין) ואש החיים (יאנג).משם הכל מתחיל: זוהי התמצית האחראית על הגדילה וההתפתחות של האדם, כוח הרצון, שיער הגוף, אוזניים, על פוריות, האון הגברי, העצמות ועל המוח, וכמו כן על התמצית שנעביר לילדנו. לכליות תפקיד חשוב במעברי הנוזלים בגוף פיזור הנוזלים ולחלוח הגוף והעברת נוזלים לשלפוחית השתן. אנרגיה כזו היא מקבילה לאש הגבורה שהיא ספירת החודש הזה. אחר שבחודש ניסן בנינו את התפקוד על ספירת החסד שיש בה את הראשוניות והספונטניות בחודש אייר אנו בונים על הדינמיות והגבורה הפעילה והיוזמת .הגר"א  כותב: "הרהור בכליה שכתוב כליות יועצות ".

פירוש זה הינו לפי שיטת הגר"א התופסת את את הכליה כקשורה לספירת הגבורה .שיטת אחרות מקשרות אותה לספירת הנצח שנמצאת בקו ימין.

זכר או נקבה

תכונה

ספירה

חוש

איבר

מזל

אות

חודש

זכר

התנגדות

וכוח

גבורה

הרהור

כליה ימנית

שור

ו

אייר

 

 

חודש סיוון-האות ז'- תאומים-רגל שמאל:

רגל שמאל היא הרגל החלשה והמשלימה .לאחר שהתרחקנו מהראשוניות של האביב וניסן אנו מקבלים את התורה בחג שבועות ומשלימים את ההילוך של רגל ימין- וניסן ,ברגל שמאל -וסיוון.

רגל ימין בנויה לדילוג והתפתחות שלא כסדר באופן מהיר ועוצמתי, רגל שמאל פועלת באופן יותר מודרג והתפתחותי. ספירת התפארת השולטת בחודש זה קשורה למספר שלוש. חודש סיוון כידוע הוא החודש השלישי, ובו ניתנה התורה שנקראת תפארת ומשלבת את ניגודי החסד והגבורה על ידי ספירת התפארת. התפארת קשורה למספר שלוש, המאחד את המספרים אחד ושנים.. היבט נוסף בחודש זה קשור להבדל שבין צמיחה מודרגת לקפיצה רוחנית:

"כי העניין הנעשה בסיוון הוא על ידי קבלת המוחין והשתלמות שיעור קומתינו בהליכה יום אחר יום, ואז הוא הליכה כסדר בשני רגליים".(בני יששכר).

בחודש ניסן אנו בבחינת נער בוסרי, בחודש סיוון אנו גדלים לבשלות ובגרות מלאה ולכן אנו מסוגלים לקבל את התורה. לכן בפסח מקריבים את מנחת השעורים שהיא מאכל בהמה ,ובשבועות את מנחת החיטים שהיא מאכל אדם. חודש ניסן הוא אביבי, ראשוני ,נערי, בוסרי, קופצני, ומלא אנרגיה, וחודש סיוון הוא בוגר, בשל ,תהליכי ומוכן להתמודדות עם מערכות ותובנות מורכבות .מורכבות קשורה למספר שלוש, שבנוי מניגודים והשלמתם מזל תאומים קשור לאיחוד ניגודים .מזל תאומים מאחד את הניגוד של המזלות ההפוכים טלה ושור.(בני יששכר).

אנו נעזרים בספר בני יששכר של ר' צבי אלימלך מדינוב כדי לפרש את המשניות שלנו. גירסתו בספר יצירה מתאימה בדרך כלל לשיטת הגר"א.

האות ז' קשורה למספר שבע המבטא את נקודת המנוחה-השבת. בשלות החודש והזמן יוצרת היבט של מנוחה בחיי האדם. מנוחה זו נובעת מהאיזון של התפארת והתורה, אך גם מכושר ההילוך שפיתח האדם בבחירתו להתחבר לטוב ולהתנתק מהרע.

נסכם בטבלה:

חודש

אות

מזל

איבר

חוש

ספירה

תכונה

זכר או נקבה

סיוון

ז

תאומים

רגל שמאל

הילוך

תפארת

מורכבות בשלות

תהליכים

זכר

 

logo בניית אתרים